Okna energooszczędne – co to takiego?

Zapewne niejedna osoba słyszała już o oknach energooszczędnych, ale po pierwsze nie bardzo wie, o jakie dokładnie okna chodzi, a po drugie nie ma pojęcia, czym charakteryzują się takie okna – i w jaki sposób można dzięki nim oszczędzić energię? Ponieważ jest to bardzo często zadawane pytanie, niniejszy artykuł powstał, aby wyjaśnić wszystkie niejasności.

    ENERGOOSZCZĘDNE OKNO – CZYLI JAKIE?

energooszczędne oknaWizualnie energooszczędne okno niczym się nie wyróżnia – nie dostrzeżemy żadnych różnic pomiędzy takim oknem, a innymi, mniej energooszczędnymi oknami. Różnica tkwi jednak w parametrach technicznych i we właściwościach takiego okna, dzięki którym jesteśmy w stanie skuteczniej chronić mieszkanie (dom) przed utratą ciepła – a co za tym idzie oszczędzić na rachunkach za ogrzewanie. Najważniejszy jest tu współczynnik przenikania ciepła, który powinien być niższy niż 1,3 W/(m2.K).
Różnice w budowie są niewielkie, a jednak pozwalają na poczynienie oszczędności. Rama okna jest o wiele grubsza (w przypadku okien drewnianych), bądź też liczba komór jest większa (w przypadku okien plastikowych). Szyby są termoizolacyjne, a przestrzeń pomiędzy nimi wypełniona szlachetnym gazem – argonem. Pomiędzy szybami stosowana jest czasem również termoizolacyjna folia.

    CZY RZECZYWIŚCIE OSZCZĘDZAMY?

Polacy najczęściej nie do końca dowierzają nowym wynalazkom, zatem zastanawiają się, czy na oknach energooszczędnych rzeczywiście można cokolwiek zaoszczędzić. Tym bardziej, że są one nieco droższe od zwykłych okien.
Oczywiście, kwestia ich zakupu jest indywidualną sprawą każdego człowieka – jednakże tych, którzy mają wątpliwości co do skuteczności okien można śmiało powiedzieć, że owszem, ich zastosowanie pozwala na poczynienie oszczędności. Ciepło nie ucieka z pomieszczenia, dzięki czemu jest ono lepiej ogrzewane i mniej energii jest potrzebne do jego ogrzania. Raz zapłacimy więc więcej, by następnie przez długi czas móc oszczędzać na rachunkach w sezonie grzewczym. Wydaje się zatem, że energooszczędne okna od Witraż Okna to całkiem dobra inwestycja, która na pewno nie generuje strat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *