Okna PCV – czyli jakie?

Wiele osób zastanawia się, co tak naprawdę oznacza tajemniczy skrót „PCV”. Wykonane z tego materiału rzeczy są prawdziwym hitem sprzedażowym, jednak niektórzy wciąż gorączkowo wpisują w okno wyszukiwarki internetowej ów skrót, nie wiedząc na co właściwie wskazuje. Z czego wykonane są okna PCV? Niniejszy artykuł rozwieje wszystkie wątpliwości!

    PCV – CO TO TAKIEGO?

okna pcv PCV to tak naprawdę skrót od nazwy „polichlorek winylu”. Warto na wstępie zaznaczyć, że skrót ten jest w dodatku niepoprawny – ze względu na różnice tłumaczeń i cechy charakterystyczne każdego języka. Za granicą odnajdziemy polichlorek winylu pod skrótem „PVC” – od nazwy poly(vinyl chloride) – a skoro już wersja polska nazwy wpłynęła na utworzony skrót, powinien on raczej brzmieć „PCW”.
Bez względu jednak na to, czy nazwa jest, czy nie jest poprawna, polichlorek winylu to sztuczne tworzywo, otrzymywane w trakcie reakcji chemicznej, zwanej polimeryzacją.

    O OKNACH PCV

Okna wykonane z polichlorku winylu to po prostu okna plastikowe. Swoją popularność zawdzięczają świetnym parametrom technicznym, które sprawiają, że są wytrzymałe, odporne na działanie czynników atmosferycznych, szczelne, łatwe w utrzymaniu (zabrudzenia wystarczy umyć), posiadają dobrą izolację akustyczną oraz wysoką trwałość, która sięga nawet 50 lat.
Wszystko to zalety uzyskane właśnie dzięki zastosowaniu polichlorku winylu. Nadaje on też oknom większą wagę, jednakże sprawia, że są jednocześnie tańsze – wszak plastik nie jest materiałem drogim. Z pewnością część znawców wskaże, że PCV jest szkodliwe dla środowiska, ale to na szczęście nieprawda. W obecnych oknach PCV nie stosuje się ołowiu, dzięki czemu są one bezpieczne dla przyrody i dla człowieka. Materiał ten może też podlegać pełnemu recyklingowi i być wykorzystywany wielokrotnie. Nie traci przy tym – mimo kolejnego przetwarzania – swoich właściwości, a więc za każdym razem jest tak samo solidny, jak poprzednio.
Zatem, gdy zobaczycie w sklepie jakiś produkt wykonany z PCV, wiedzcie, że jest to plastik – ale ten bezpieczny dla otoczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *