nowoczesne okna przesuwne

Podział okien i ich cechy istotne w doborze do mieszkań

okno przesuwne ponzio 12Okna wykonywane są z takich materiałów jak: drewno, PCW, profile metalowe (stalowe lub aluminiowe). Nowoczesne konstrukcje przybierają różne formy. Mogą to być okna krosnowe (stosowane jedynie do poddaszy i piwnic), ościeżnicowe (tzw. okna polskie, stosowane w budownictwie wiejskim oraz w miastach, na najniższych kondygnacjach), skrzynkowe, zespolone (tzw. okna szwedzkie, które posiadają podwójne skrzydła, połączone ze sobą śrubami), jednoramowe. Poza powyżej wymienionymi typami okien najczęściej spotykanych we współczesnym budownictwie można również wyróżnić okna nietypowe, do których zalicza się np. połaciowe czy balkonowe, a więc rodzaje okien, które są stosowane w miejscach innych niż główna część budynku.

NAJWAŻNIEJSZE CECHY DOBORU OKIEN W MIESZKANIU

Aby odpowiednio dobrać okna do swojego mieszkania należy zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów i wymagań, które muszą spełniać.

Nowoczesne typy okien powinny przede wszystkim być szczelne i odpowiednio zabezpieczające przed uciekaniem z pomieszczenia ciepła. Aby w budynku była wysoka temperatura należy wyposażyć profile w podwójne lub potrójne szyby a także w kilkumorowe ościeżnice. Ponadto przy zakupie należy zwracać uwagę na tzw. współczynnik ciepła Uw, o którym powinny informować w dokumentacji producenci.

okno przesuwne ponzio 1200Okna powinny również być szczelne pod względem akustyki i odporne na hałas. W dużych miastach na przykład, przy ruchliwych trasach stosuje się okna o podwyższonej izolacyjności akustycznej, posiadające specjalne zestawy szybowe – idealne będą zatem okna przesuwne dostępne na stronie: http://www.witraz.eu/aluminium/okna-przesuwne.html

Nowoczesne konstrukcje okien powinny również zapewniać wentylację pomieszczenia – przede wszystkim odprowadzać parę wodną, która może powstać na skutek np. gotowania. Częstym błędem jest stosowanie okien zbyt szczelnych, co może wpływać na zagrzybienie ścian pomieszczenia.

Często dobierając odpowiednie okna należy kierować się również ich właściwościami antywłamaniowymi. Mogą one być wyposażone w kraty, folie naszybowe które wzmacniają szkło, siatki metalowe i wszystko to co po prostu zwiększy bezpieczeństwo mieszkań.